Vliv pohybové aktivity na lidský organismus V – Dýchací a trávicí systém

Dýchací systém

Podobně jako u srdce dochází i u plic při zátěži ke zvýšení dechové práce, zvyšuje se frekvence dýchání. Při pravidelném tréninku se i funkce plic vlivem adaptace ekonomizuje, prohlubuje se dýchání, nestoupá tolik počet dechů při cvičení. Zvětšuje se nabídka kyslíku tkáním, především pracujícím svalům. Při zátěži se pocit dušnosti či nedostatku dechu objevuje později.

Pokud se práce plic vlivem adaptace ekonomizuje, lépe se zapojuje bránice a převažuje dolní typ dýchání, tj. do dolní části hrudníku a břicha. Méně se využívá horního typu dýchání (podklíčkového), které zapojuje pomocné dýchací svaly upínající se na krční páteř. Ta je tak méně zatěžována.

Vliv pohybu na dechový systém:

  • Zlepšení ekonomiky dýchání se zlepšením celkové kondice a tolerance zátěže
  • Lepší zásobení svalů kyslíkem, snížení únavy
  • Menší zatížení pomocných dýchacích svalů se snížením přetížení krční páteře

Trávicí systém

Trávicí systém

Trávicí systém je při vlastní zátěži spíše v útlumu. Nicméně pravidelná pohybová aktivita podporuje trávení, zlepšuje vstřebávání látek a průchodnost zažívacím traktem (podporuje střevní peristaltiku).

Posílením břišních svalů se zlepšuje břišní lis, který taktéž usnadňuje činnost střev a odchod stolice.

Michal Kusyn
MUDr. Michal Kusyn je lékař s atestací v oboru rehabilitace a neurologie. Bc. Pavla Kusynová Vichnarová je fyzioterapeutka, aktuálně matka dvou malých dětí. Oba se celý život věnují cvičení, jak teoreticky, tak prakticky. Jsou tvůrci webu detiapohyb.cz, kde se snaží vést děti a jejich rodiče k rozvoji přirozeného pohybu, ke správně vedenému cvičení jako prevenci vzniku vadného držení těla a svalové nerovnováhy, jejichž výsledkem jsou bolesti zad a kloubů v budoucnu. Seznamte se s námi na www.detiapohyb.cz
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů