Konečně počasí venku dává na srozuměnou, že jaro je definitivně zde. Slunce a příjemné teploty vybízejí k tomu, aby člověk vyrazil ven a začal opět provozovat své oblíbené aktivity. Nutkavý pocit mohou mít i ti, kteří se po zimě rozhodli začít se sebou něco dělat, shodit nějaké to kilo nebo se prostě začít hýbat. Pravidelný pohyb má v podstatě jen samá pozitiva – zlepšení funkce srdce, cév, dýchacího systému, posílení svalů, zpevnění kloubů, zlepšení metabolismu, snížení stresu atd.
Venku lze potkat spoustu běhajících lidí. Někteří při běhu vypadají dobře, svěže a na běh je krásný pohled, u jiných to spíše než zdraví prospěšnou a pohodovou aktivitu připomíná boj o přežití. Ve tváři strhaný výraz, rudý obličej, lapavý dech a těžkopádný pohyb. Sice si splní svých x kilometrů, ale úsilí, které tomu věnovali, směřuje velmi pravděpodobně jiným směrem, než bylo zamýšleno.
Pojďme se podívat na nejdůležitější body, které s rozvíjením kondice souvisí. Pokud vládnete angličtinou, můžete si přečíst doporučení Americké společnosti pro sportovní medicínu (ACSM), ta doporučuje pohybovou aktivitu ve střední intenzitě v délce trvání nad 30 min a alespoň 5x týdně (odkaz). Ale nevěšte hlavu, pohybová aktivita i 2-3x týdně vede ke zlepšení kondice, možná pomaleji, ale vede!
Jak už jsme se zmínili výše, někteří se při běhu pohybují v oblasti svého maxima. Zde je nutné si uvědomit, že rozvoj kondice znamená zlepšení fungování především kardiovaskulárního (srdečně-cévního) a dýchacího systému. Stěžejním prvkem je zde kyslík. Čím více ho máme k dispozici, tím lépe. Čím lepší bude fungování srdce, cév a plic, tím více kyslíku se dostane k pracujícím svalům a tím lepší bude výkonnost. S tím úzce souvisí i to, z čeho získáváme energii pro výkon. Velmi stručně řečeno – mírná zátěž a dostatek kyslíku znamená především spalování tuků, při střední zátěži a dostatku kyslíku je podíl spalování sacharidů a tuků zhruba 50%:50%, vysoká zátěž a nedostatek kyslíku (práce na tzv. kyslíkový dluh) znamená hlavně spalování sacharidů (podíl 80% a více). Pokud tedy běháte např. za účelem snížení hmotnosti a při běhu sotva popadáte dech (spalujete hlavně sacharidy), pak není divu, že se očekávaný efekt zhubnutí nedostaví. Totéž bude platit i pro rozvoj kondice, chce to kyslík a čas.
Zde se pokusíme být poměrně struční, protože je to námět na samostatný článek. Pro budování kondice (vytrvalosti) se doporučuje intenzita zátěže na úrovni 60 – 75% vaší maximální srdeční frekvence. Tu lze nejlépe zjistit při vyšetření na ergometru (rotopedu) nebo běhátku na odborném pracovišti. Šlapete nebo běžíte podle pokynů, postupně se zvyšuje zátěž a v určitém momentu vaše srdeční frekvence již dále nestoupá – tj. vaše maximální srdeční frekvence. Z ní se pak dá vypočítat ono požadované rozpětí 60 – 75%. Doporučované vzorce pro výpočet maximální tepové frekvence, 220 – věk, se sice často uvádí, ale výsledek se může výrazně lišit proti měření na ergometru, i o 15 – 20 tepů. Díky této chybě se tak můžete pohybovat již v pásmu anaerobním (tj. pálícím hlavně sacharidy). Samozřejmě běhání či chození podle srdeční frekvence má smysl jen tehdy, pokud vlastníte sporttester s měřením srdeční frekvence (obvykle přes hrudní pás). Vyšetření na ergometru lze absolvovat jako samoplátce, stojí cca 1000 – 1500 Kč.
Pokud nechcete investovat do vyšetření nebo třeba ani nechcete investovat do hodinek, nevadí, chodit či běhat můžete i tak. Jen sledování intenzity zátěže bude horší a spíše jen orientační. Ale dá se sledovat aspoň nějak. Budete-li pozorní vůči svému tělu, zjistíte, že při zvyšování rychlosti běhu či chůze začínáte zrychleně dýchat, začínáte být lehce dušní, hůře se vám mluví. Pokud při běhu či rychlejší chůzi můžete dýchat jen nosem a plynule vyprávět nebo zpívat, je intenzita zátěže nízká. Pokud začínáte vnímat, že se dech stává těžší a mluvení není tak plynulé a určitě byste nebyli schopni vyprávět něco delšího, pak jste velmi pravděpodobně v pásmu aerobním, které povede k požadovaným efektům na vaše tělo. Pokud už ale sotva popadáte dech, dýcháte rychle a povrchně ústy a odpovídáte jedno či dvouslovně, pak jste určitě v pásmu anaerobním neboli jedete na kyslíkový dluh a vaše úsilí se míjí účinkem.
I tato má co do činění se zdroji energie. Pro pohybové aktivity v řádech minut se spalují především sacharidy a tuky jen velmi málo. Teprve při délce trvání pohybu cca 20 min dochází ke změně poměru ve prospěch tuků, zhruba při trvání 45 min je poměr tuků a sacharidů 55%:45% a kolem 100 min pohybové aktivity je to 60% tuků proti 40 % sacharidů. Nikdy tedy nelze dosáhnout 100% pálení tuků, neboť platí pravidlo, že “tuky hoří v ohni sacharidů”.
a s tím i související doba, jak dlouho musíme kondici rozvíjet, než se dostaví výsledky. Zpravidla to trvá 3-4 měsíce pravidelné pohybové aktivity.