Jak ulevit ztuhlým svalům

Bolavé a ztuhlé svaly trápí občas nejednoho z nás. Někdy jsou to napjaté trapézy, jindy zase stažené svaly v bedrech.

Co svalům v takovém stavu ulevuje, je jednoznačně teplo. A sice suché teplo. Teplá či horká vana je určitě skvělá, nicméně v mnoha případech spíše uškodí a zhorší stav.

My bychom vám rádi dnes ukázali zajímavou možnost aplikace suchého tepla. Do této kategorie patří také nejrůznější nahřívací podložky, dečky, polštářky, prohřívací masti atd.

My budeme potřebovat v zásadě jen dvě věci – SŮL a třeba PLÍNKU. Sůl zde bude fungovat jako médium pro teplo, takže stačí obyčejná, nejlevnější kuchyňská sůl. Místo plínky můžete použít třeba utěrku nebo nepříliš hrubý ručník.

Praktický postup:

Do hrnce nasypejte tak cca 200 g soli. Je to orientační množství, nemusíte jej použít všechno.

Dejte hrnec na plotnu a sůl prohřejte. Je dobré to promíchávat, ať je sůl prohřátá rovnoměrně. Námi použité množství je prohřáté za chviličku.

Prohřátou sůl nasypte na rozprostřenou plínku.

Poté plínku složte do váčku a máte hotovo.

Nyní stačí už jen aplikovat na bolavé a ztuhlé svaly. Buď v rámci autoterapie nebo lépe rukou někoho druhého. Váček můžete držet na jednom místě nebo s ním sval pomalu projíždět. Teplota soli zůstane příjemná několik minut.

Samozřejmě váčky můžete použít najednou dva, pro každou ruku jeden a ošetřit tak větší plochu.

Použitou sůl nemusíte vyhazovat, stačí ji nasypat do nějaké sklenice či jiné vhodné nádoby a nechat na příště. 🙂

 

Michal Kusyn
MUDr. Michal Kusyn je lékař s atestací v oboru rehabilitace a neurologie. Bc. Pavla Kusynová Vichnarová je fyzioterapeutka, aktuálně matka dvou malých dětí. Oba se celý život věnují cvičení, jak teoreticky, tak prakticky. Jsou tvůrci webu detiapohyb.cz, kde se snaží vést děti a jejich rodiče k rozvoji přirozeného pohybu, ke správně vedenému cvičení jako prevenci vzniku vadného držení těla a svalové nerovnováhy, jejichž výsledkem jsou bolesti zad a kloubů v budoucnu. Seznamte se s námi na www.detiapohyb.cz
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů